POCZĄTKI (2017)
Pierwsze polsko-chińske warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży odbyły się w lipcu 2017 roku w Radziejowicach k. Warszawy. Gościliśmy utalentowanych wiolonczelistów ze szkoły podstawowej Zhong Guan Cun z Pekinu oraz uczniów szkoły średniej przy Uniwersytecie Ludowym w Pekinie, podopiecznych wybitnego pedagoga, profesora Liu Jun.
Orkiestra działająca przy Uniwersytecie Ludowym od 20 lat wspierana jest przez Ministerstwo Kultury ChRL, o sukcesach jej wychowanków głośno jest w całych Chinach. Orkiestrze nieobce są festiwale i konkursy na całym świecie, współpracuje z ośrodkami w Stanach Zjednoczonych i Europie. Również wspomniana orkiestra przy szkole podstawowej w Zhong Guan Cun cieszy się bardzo dobrą opinią, czego dowodem jest pierwsze miejsce wśród orkiestr działających przy szkołach podstawowych w Pekinie zdobyte w 2018 roku.
W trwających 7 dni zajęciach, udział brały dzieci i młodzież w przedziale wieku 8–16 lat (łącznie 20 osób). Oprócz lekcji indywidualnych, młodzi adepci muzyki uczestniczyli w zajęciach z akompaniamentem, lekcjach w zespole wiolonczelowym, zajęciach z rytmiki, interpretacji muzyki poprzez taniec oraz ekspresji rysunkiem podczas słuchania muzyki. Zajęcia z ekspresji prowadzone były przez znamienitego pedagoga, Józefa Wilkonia. Również muzyczne warsztaty prowadzone były przez uznanych edukatorów, w tym między innymi wykładowców Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dodatkowo, w celu zapoznania uczestników z kulturą, ludowością i środowiskiem, w którym wyrósł i przez pewien okres czasu tworzył najwybitniejszy polski kompozytor, Fryderyk Chopin, zorganizowano wyjazdy „śladami Chopina” do Żelazowej Woli, Warszawy oraz Sannik.
EWOLUCJA (2018)
Rok później (2018) gościliśmy uczestników na warsztatach łączących chińskich podopiecznych z polskimi uczniami. Rozszerzony został także wachlarz instrumentów wykorzystywanych w ramach zajęć o skrzypce i altówki. Na potrzeby zajęć stworzyliśmy mieszaną polsko-chińską orkiestrę, trio, kwartet oraz zespoły złożone z grup instrumentów.
Starając się przemycać jak najwięcej elementów polskiej kultury, do programu zajęć dodano naukę polskich tańców ludowych, szczególny nacisk kładąc na większą ilość zajęć grupowych łączących dzieci i młodzież z dwóch krańców świata i odmiennych kultur. Podopieczni mieli okazję pracować w grupie, słuchać się nawzajem, czerpać z muzykalności i doświadczenia studentek Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Polska młodzież w praktyce ujrzała chińskie oddanie pracy i dyscyplinie. To wyjątkowe doświadczenie dostarczyło wiele muzycznych, jak i pozamuzycznych, wartości, tak polskim jak i chińskim uczestnikom zajęć.
Całość zakończył galowy koncert w sali Pałacu w Radziejowicach. Jeden z uczestników miał możliwość prezentacji swego kunsztu podczas występu klasy prof. Ryszarda Karczykowskiego, dyrygował maestro Jerzy Kisielewski.
WYZWANIA TERAŹNIEJSZOŚCI (2019)
Powyższe doświadczenia zainspirowały pomysłodawczynię, Monikę Karpińską, do organizacji cyklicznych warsztatów polsko-chińskich uwzględniających większą liczbę koncertów oraz możliwość prezentacji wybitnie uzdolnionych młodych muzyków z obydwu państw szerszemu gronu odbiorców. Naturalnym krokiem wydaje się też udział profesorów z innych państw niż Polska. Oprócz lekcji indywidualnych, akompaniamentu, gry w zespole oraz w międzynarodowej orkiestrze, program warsztatów wzbogaciłyby także rozbudowane warsztaty taneczne.
Na rok 2019 planowane jest ponadto przeprowadzenie szeregu zajęć integrujących dzieci i młodzież obydwu krajów. Prowadzenie ich w języku angielskim (z udziałem tzw. native speakers) stworzyłoby szansę zawarcia znajomości, rozmowy we wspólnym (angielskim) języku, wzajemnego poznania kultur, a przede wszystkim zbudowania więzi w języku znanym wszystkim na całym świecie – MUZYCE. Poznawanie polskiej kultury, tradycji, sztuki, ale również zapoznanie się z kulturą Chin jest najbardziej owocne podczas wspólnych zabaw, zajęć, a przede wszystkim — wspólnego muzykowania uczestników.
Oczywiście muzykowania przez wielkie M, w skład kadry prowadzącej wchodzą bowiem wybitni profesorowie i pedagodzy szkół podstawowych i średnich, jak i wyższych uczelni artystycznych. W gronie profesorów prowadzących tegoroczne warsztaty są między innymi: prof. Tomasz Strahl (dziekan wydziału instrumentalnego UMFC), prof. Dorota Sapiecha-Sroczyńska (UMFC), Anna Skibińska-Haponiuk (Zespół szkół muzycznych im. Karola Szymanowskiego), Katarzyna Bąkowska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Jolanta Kukuła Kopczyńska (Akademia Muzyczna w Łodzi) czy Joanna Przybylska (Akademia Muzyczna w Düsseldorfie).
Niezwykłe zainteresowanie projektem, kolejne zapytania z Państwa Środka o możliwość występów w międzynarodowej orkiestrze nieuchronnie prowadzą projekt w kierunku stworzenia festiwalu międzynarodowych mieszanych orkiestr dziecięcych z możliwością organizowania najlepszym zespołom tras koncertowych po Polsce i Europie.